pondělí 13. srpna 2012

Střepy z Christchurch

"Christchurch is whole my life... Where should I go?"








katedrala a Cathedral Square - kdysi srdce mesta

co zbylo z veze katedraly
 


ta vezicka se jednou proste vrati na svoje misto:)
 
V sobotu jsme se vydali zdokumetovat mesto Christchurch. Mesto, ktere se jeste dlouho bude vzpamatovavat z katastrofy z unora roku 2011. Cele centrum je v tzv. "red zone", coz znamena, ze jeho podlozi a statika budov jsou natolik naruseny, ze se vsechno musi postupne zdemolovat a zabezpecit. A lidem je zcela nepristupne. Nekolik let tam nevstoupi nikdo jiny, nez demolicni delnici. Opravdu se temer nikam nedostanete, vsechno je ohranicene vysokymi ploty.
Na fotkach vidite, jak mesto vypada po roce a pul uklidovych, likvidacnich a regeneracnich praci. Je to slaby odvar oproti tomu, co jsme videli v muzeu - zabery z prubehu zemetreseni a chvil bezprostredne po. Ale i tak... Kdyz jsme se mestem prochazeli, tezko jsem se branila slzam...
Katedrala, jejiz zbytky jsou videt na fotkach, byla vice jak sto let symbolem mesta (a to uz je na Zelandu opravdu Historie) - zachranit uz se ji nepodari. Mraz po zadech ale beha ve chvili, kdy si uvedomite, ze mezi temi sutinami a strepy byli lide - zemetreseni propuklo v prave poledne.

A ted trochu pozitivneji - mesto zije dal a lide se snazi hledat a vytvaret neco veseleho a povzbuzujiciho. A to je zejmena projekt Re.Start - na casti ulice Cashel St vzniklo male provizorni cenrum z barevnych kontejneru. Je to opravdu mile misto, na te kratke ulici vzdy potkate 2 az 3 poulicni umelce, spoustu kvetin, lavicek, barev a vuni.

 "vstup"do oblasti Cashel Mall - noveho centra mesta



Cashel Mall

socha u cetra pro dyslekticke a autisticke deti - v jedne z mala zachovanych ulic centra

moderni Art Centrum

 uz tu opravdu zacina jaro:) - v jednom z mnoha parku, kterymi je ostatne Christchurch na NZ vyhlasene

Žádné komentáře:

Okomentovat