úterý 17. července 2012

O zubech a jinych lopotach


Pry ze to tu flakam.... No jo, to se vam rekne, ale ono neni proste o cem psat! Prijde mi, ze jsme porad zavreny v ty tovarne:/. Jednou jsme si svihli i 12tihodinovku a koncili v pul 8 vecer. To vam byla takova parada:D. Ale penize se hodi... stale vic (viz dale). Posledni dobou se dostanu k vice druhum prace. Nejhorsi je asi baleni lepidla... Ono se totiz musi nejdrive nadavkovat do malych lahvicek, ve kterych se prodava, do tech se pak vlozi stetecek, zasroubuje se vicko, lahvicka se musi ethanolem ocistit, aby byla dokonale bila, pak se na ni nalepi nalepka, pak se 12 lahvicek vlozi do male krabicky a pak uz nevim kolik malych krabicek prijde do vetsi krabice. A je to:D. Nejhorsi je samozrejme davkovani lepidla, protoze lahvicky se potvurky rady prevrhavaji, takze lepidlo je vsude na vas, kolem vas a pod vami a pas se chvilemi doslova lepi ke vsemu, co se ho dotyka, a odmita behat jako bezici pas. Takze se pekne proleva ethanolem a vubec je to fajn prace:). Pak taky casto balim prasek na koberce. To je masina, ktera pamatuje... HODNE a zrejme uz nechce pamatovat vic. Takze se vic casu stravi jejim opravovanim, nastavovanim... a ten uzasny 'vonavy' prasek pak mate ve vlasech, v nose, v plicich, v ocich, v botach... no proste jste celi vonavi:).
Co jinak... pokusili jsme se najit nejake jine bydleni. Tady ten bordel je nesnesitelny a obcas bere i chut k jidlu. Vareni je skutecne za trest, ptoze ani jednomu se nam v kuchyni nechce travit vic nez nezbytne nutnou dobu. Ale to uz jsem si stezovala driv... Nasli jsme moc pekny byt temer v centru mesta. Dum byl sice poskozeny zemetresenim, ale zkontrolovany a zabezpeceny odborniky, takze bezpecny. Byt to byl opravdu paradni, ale chteli 235$ tydne a to uz nam prislo moc... Takze stehovani se nekona:(. Fnuk:(.
Taky se mi podarilo sehnat praci v hotelu. No sehnat... On ten hotel je totiz v Queenstownu, coz je sice super misto, ale vzdalene 6,5hod jizdy. A pro hoteliery bylo nezbytne, abychom nejdrive absolvovali interview. No a abychom jen tak jeli tam a zpet, tak na to nemame. Takze taky nic:(. Fnuk:(.
Dobrou zpravou je, ze se mi po temer mesici podarilo dopatrat ztraceny balik z CR. Tady se s tim tak neparou, jako u nas... Podle cisla zasilky se mi podarilo zjistit, ze balik dosel na NZ a ze se postak pokusil ho dorucit. Ovsem zadne upozorneni se nevyskytlo. Udajne by melo a je mozne, ze v tom bordelu, ktery tu domaci maji, se upozorneni proste ztratilo... kazdopadne vas upozorni JEN jednou. Takze jsem vedela, ze balik je na nejake poste v Christchurch, ale netusila jsem na jake. Zkousela jsem tedy help linku. To byla pomerne tragikomicka zkusenost... Pani se mi snazila vysvetlit, kde balik je, a dala mi jeho novozelandske cislo. Vzhledem k tomu, ze neznam Christchurch, jsem si myslela, ze kdyz vim, ze balik je na Ferry Rd, tak uz ho najdu. Chyba lavky! Na poste na Ferry Rd nebyl a pan me vystrasil, ze zasilka uz pravdepodobne neni na NZ. Boze! Ale nevzdavala jsem to, pozadala jsem pana domaciho, jestli by nezavolal no cislo, ktere jsem odstala k dohledani zasilky a nezkusil se jeste jednou poptat na lokaci meho maleho balicku. Treba jsem neco spatne pochopila. A tu se objevila chyba, zpusobena mou nevalnou anglictinou a neznalosti nz pomeru. Balik byl skutecne na Ferry Rd, ale ne na poste, ale v knihkupectvi... Ano prosim. Nektera knihkupectvi plni funkci malych postovnich pobocek. No co... hlavne, ze jsme se s balikem shledala!
No a nakonec se dostavam k udalosti, ktera nase posdni dny poznamenala nejvice... a protoze se tyka hlavne mrrcy a mrrca si to vsechno prozil a protrpel (a taky protoze jsem lina a nechce se mi to vypisovat:)), tak si dovolim ocitovat jeho blog (musite pochopit, ze bez obcasnych sprostych vyrazu se tato udalost opravdu nedala popsat, naprosto ho chapu:)):

"Ke konci tydne se zacala pomalu ozyvat bolest zubu... coz je vec, ze ktere mam pri cestovani pravdepodobne nejvetsi hruzu! Pekne to gradovalo a o vikendu jsem mel uz pulku ksichtu nafouklou az po oko! Jsem presvedcenej, ze Quasimodo vypadal podobne jako ja o tomto vikendu! Bolest uz byla tak intenzivni, ze jsem si musel brat prasky na bolest, abych byl schopny myslet na neco jinyho.
Nastesti jsme se predzasobili ruznymi prasky z ceskeho cerneho trhu, takze jsem o vikendu krome protizanetlivych dobrot papal pro jistotu i importovana antibiotika...

V pondeli jsem do prace vubec nesel, bylo treba poresit muj dentalni problem, bylo videt, ze otok uz zacina ustupovat, ale od zubu uz me zacalo pichat i v uchu... brrr.
Tak to prislo, musel jsem zavolat na pojistovnu. Ze zkusenosti El (o ktere jsem tady na blogu tusim kdysi psal) a i ostatnich znamych uz vim, ze jsou to kokoti, ale doufal jsem, ze treba tentokrat...
Prvni hovor mi nikdo nebral, volal jsem tak dlouho, az jsem spadl do hlasove schranky, kde jsem samozrejme nechal vzkaz. A ani po hodine mi nikdo nezavolal zpet! Chapu, ze kdyz ja volam v osm rano, tak vy v CR mate deset vecer, ale kdyz se chlubi tim, ze jsou k dispozici 24 hodin denne, tak by to tak snad byt melo, ne? Kor, kdyz jde o zdravi!
Zavolal jsem tedy znovu ja. Jeste, ze ma nas operator tak super ceny, zjistil jsem, ze do CR muzu volat jen za 2$ za hodinu a to se pri jednani s neschopnou pojistovnou vyplati! Nicmene, tentokrat to dokonce nakonec i nekdo vzal, uspech! Operatorovi jsem sdelil muj problem a cekal, az mi zavola zpet a rekne mi, ke kteremu zubari mam jit. Maji (pry) totiz seznam doktoru, se kterymi maji dobre zkusenosti. A cca po dvou hodinach mi konecne zavolali zpet. Dostal jsem adresu na zubare, takze jsem byl trochu  (ale vazne jen zdibec) klidnejsi. Jeste mi prislo v sms, ze moje smlouva se vztahuje jen na akutni osetreni k odstraneni bolesti, dokazou cloveka povzbudit, zmrdi!

Hned jsem vyrazil osobne k lekari, volat jsem ani nezkousel, jelikoz mi operator sdelil, ze se tam ani on nemuze dovolat, haze jej to do hlasove schranky. A kdyz jsem dorazil na misto, tak jsem pochopil, proc se nedovolal, ordinace byla obehnana paskou a byl do ni vstup zakazan, byla znicena od zemetreseni. Jen pripominam, ze zemetreseni bylo v unoru roku 2011, skutecne v te firme neaktualizuji databazi lekaru? Kvalita!
Nez cekat, nez zase neco umelci z Axy vymysli, radej jsem mrknul na net a vyrazil k zubari na vlastni pest. U prvniho jsem bohuzel neuspel, volno meli az ve stredu, ale pokud pry pockam pul hodiny, tak se vrati recepcni a treba to nejak vymyslime... zaroven mi ale poradila, at zkusim vedlejsi budovu, kde sidlila konkurence, Linwood Dental Center. Tak jsem to zkusil tam a tam uz to bylo ruzovejsi, volno meli dalsi den hned rano. Lepsi nez nic, navic tam byla moc mila a pekna recepcni, tak jsem podlehl a objednal se. :)
Dle vizitky mel byt muj zubar Ind, z cehoz jsem byl trochu nervozni. To jsou ty nase cesky predsudky, na ktery nejsem hrdej a pritom jimi taky nekdy trpim. :/

Vecer jsem opet volal na pojistovnu, chtel jsem si ujistit cislo faxu, na ktery maji pak z ordinace zaslat lekarskou zpravu a zrovna jsem informoval o zmene lekare.
Operator me ujistil, ze posle faxem k zubarovi kopii moji pojistne smlouvy. Ty, co jsme dostali primo od pojistovny my, jsou nam totiz naprosto k hovnu, protoze jsou jen v cestine! Kdyz do zahranici, tak jedine s ceskymi dokumenty, ze? Chytraci! Grrrr....
Co taky nepotesi je to, ze z telefonatu s Axou mate dojem, ze cilem NENI vam pomoct, ale najit nejakou skulinku, kterou pak nasledne budou moci pouzit proti vam a nemuset pak v zaveru nic proplacet. Samozrejme mi na zaver pan nezapomnel durazne zopakovat, ze pojisteni je jen na akutni pripady bolesti. Ja nevim, co myslite, kdyz ma clovek oteklou pulku ksichtu az po oko a bere prasky na to, aby vubec mohl myslet... je to akutni? Ja mam trochu strach, ze ne.
Na netu jsem jeste vygooglil, ze muj ind ma z mediciny cervenej diplom, coz me trochu uklidnilo a mohl jsem jit spat. :)

Byl jsem objednany na devatou, ale pro jistotu jsem vyrazil driv, abych si v aute jeste zopaknul anglicke odborne vyrazy, ktere bych mohl pripadne potrebovat. :))
Hned u recepce jsem se radeji poptal, jestli od pojistovny skutecne prisly veskere potrebne dokumenty, neco mi rikalo, ze v te Axe jsou vazne takovy prasata, jak se rika... a jak si vlastne uz myslim i ja. A taky ze jo, nic neprislo! Musel jsem tedy opet vazenym volat... a opet to nikdo nezvedal, po x minutach opet hlasova schranka. Proste vyborny servis! Byl jsem z toho tak otravenej, ze vlastne ani nevim, jakej vzkaz jsem jim tam nechal. Jen vim, ze jsem to zakoncil vetou: "Ihned!" a sel do ordinace. Hned za vchodem se moje obavy z prostredi rozplynuly.
Prostredi vypadalo sterilne. :D Profesionalni vybaveni... na zubarskym kresle meli dokonce integrovay monitor, kde bezely zpravy, aby clovek pri prohlidce nemusel cumet jen do stropu. :)) Co je ale nejdulezitejsi, pan z Indie na me udelal dobry dojem. Hned predstavil sebe i sestru krestnim jmenem. :)) Anglictinu mel lepsi nez vetsina domacich kiwaku. Prohlidka probehla v pratelska atmosfere s usmevem, ale pritom s profesionalni pristupem.
Udelal mi tri rentgenovy snimky a ocividne z nich nebyl nadseny. :( Podrobnou diagnozu tu nema cenu rozepisovat, zkratim to na "ne zrovna obvykly zanet u korene zubu". :) Rikal, ze to vidi na dve moznosti, bud to prelecit, coz pry bude drahe a bude me muset poslat ke specialistovi a nebo vytrhnout. Ale pro jistotu me poslal k odbornikovi, at me rekne svuj nazor primo on. (Pri pohledu na moji pojistnou smlouvu zakroutil hlavou a ujistil me, ze toto by uznat meli).

Hned jsem tedy vyrazil k dalsimu zubari. A opet me uvitaly dve prijemne damy na recepci.
Kdyz jsem jim shruba nastinil muj problem a ukazal lekarskou zpravu, tak me nepotesily, preleceni by pravdepodobne stalo minimalne 1700$! Coz je pri dnesnim kurzu cca 28 000 Kc (slovy dvacet osm tisic korun cekych)! Takze jsem se uz v tu dobu v podstate smiril s tim, ze si zub necham vytrhnout, tolik penez dam radej za nejakej peknej objektiv, to je jasny! :)) No zlehcuju to, do smichu mi nebylo...
Nicmene finalni radu mi mel dat az pan zubar, ktery mel ale cas az za hodinu... pockal jsem tedy v aute.
Pred jedenactou jsem nabehl zpet. Zubar si precetl posudek, udelal dalsi rentgen, omrknul mi drzku a v podstate mi rekl to same jako ten zubar pred tim. Nerad bych o zub prisel, ale prebytecnych 1700$ vazne nemam, takze jsem zkusil posledni variantu, poptal jsem se, jestli neni mozny zanet ted nejak zastavit leky a doresit to pak pripadne az po navratu do CR. Pokud bych tu pry zustaval rok, tak to by nedoporucoval, ale ze se mam vracet uz za tri a pul mesice, tak to by pry nemel byt problem. Diky onem ceskym antibiotikum se zda, ze zanet momentalne ustupuje, ale byl jsem upozornen, ze za dva az tri mesice mam zanet ocekavat znovu. Takze jsem dostal predpis na dve baleni prasku a zub a penezenku mam PROZATIM zachranene! :)
Co se mi na pristupu zdejsich doktoru libi je to, ze nemate pocit, ze vam nuti metodu, na ktere oni nejvic vydelaji, ale zda se, ze jim jde skutecne taky o vas... ale kdo vi, treba jsem jen naivni.  :) Ale na druhou stranu, oni si tu nechaji dobre zaplatit i tu konzultaci, dnes jsem jim nechal celkem 200$. "

1 komentář: